January 7, 2011

Appi, taimed ründavad!

Olgu peale, nüüd tegin küll lolluse ja kaotasin kogemata kombel terve postituse, aga ma üritan uuesti.

Nii et... juba enne vaheaja algust õnnestus mul näha BBC sarja raamatu "Trifiidide päev" (day of the Triffids) ainetel. Vaheajal lugesin ka raamatu üle ning kinnitasin endale, et sellest jäänud hea mälestus oli täiesti asja eest. Sari süzee poolest küll raamatuga eriti palju ei sarnane, ent pildiliselt annab meeleolu ja olemuse päris kenasti edasi, kui ainult mingit Aafrika-müstikat sisse poleks toodud. Aga efektne pilt, ma saan aru küll. Põhimõtteliselt on tegu järjekordse maailmalõpu-katastroofiga, ent huvitavamaga kui tavaliselt, vähemalt minu arust.
Lugu on sellest, kuidas mingi õnnetuse mõjul (raamatus on tegu satelliidiõnnetusega, mille käigus mingi Külma sõja aegne relv puruneb vms, sarjas vist päikesetuulega) kaotavad kõik inimesed peale mõne üksiku õnnelikuma nägemise. Mõned aastad varem on aga maal hakanud vohama trifiidide-nimeline võõrliik, kes kujutab endast põhimõtteliselt kõndivat lihasööjataime ning kes aretati algselt õli tootmiseks, kuna kasvava rahvaarvuga on suur toidunappus (ilmselt nägi autor seda ette, kuna teos on kirjutatud Külma sõja ajal ning poliitiliselt on n-ö peavaenlane NSVL). Sobivat võimalust märgates (niivõrd-kuivõrd, taimed ei näe tegelikult, kuigi kuulevad või tajuvad ilmselt soojust või midagi sellist) taimed põgenevad ning hakkavad abituid inimesi jahtima. Sellegipoolest ei ole nendega liiga üle pingutatud- taimed jäävad taimedeks, ei mõtle ega hakka maailma valitsema. Lihtsalt toituvad, paljunevad...
Põhirõhk on teoses hoopis ühiskonna muutumisel ekstreemtingimustes, püüus (lahe sõna, kas pole) seda taas üles ehitada, inimlikkuse säilitamises. Kas on eetilisem põgeneda ja oma elu eest seista või peaks aitama kõiki pimedaid abivajajaid, isegi kui tõenäoliselt sured nii sina kui nemad? Kas üritada säilitada tänapäevase lähedane ühiskond, isegi kui sellest on alles vaid riismed, või vajuda feodaalaega või veelgi kaugemale minevikku? Päris palju on ka kehtiva ühiskonna kohta käivad arutlusi (mitte liiga pikki), ma sain näiteks päris mitu tsitaati parasjagu käsil olnud soorollide-teemalisse kirjandisse. Sarjas on seda külge muidugi vähem ja põhiliselt keskendutakse "imelise taimetõrjevahendi" otsimisele, raamatus on algusest peale selge, et selleks pole lootustki.



google'ist avastasin, et sama raamatu ainetel on ka varem filme tehtud, eks vaja needki üles tuhnida. Vanad filmid on ju naljakad :) Pilt on kaader ühest, sarjas on taimed pisut uhkemad, ei meenuta nii palju lõugadega kapsaid.
BBC sari valmis 2009, päris palju klippe tube'is üleval ka,
lisaks avastasin, et 2013 tuleb järjekordne film (USA oma), kui just maailm enne ei lõpe :D

treiler 2009 sarjale
1962-nda aasta filmi treiler
veel üks 1962 treiler
1981 on ka BBC sarja teinud, aga selle treilerit ma ei leidnud

meenutab pisut 2008 filmi "Blindness", milles inimesed mingi uue nakkushaiguse tõttu nägemise kaovad. Seda ma nägin kunagi PÖFFil, ning oli päris õõvastav ka täiesti ilma üleloomulike tegelastega (kelle alla trifiidid ikkagi liigituvad). Aga need kaadrid tühjast linnast, kus peaaegu kõik on pimedad, on võrdlemisi sarnased. Filmi info, kui kedagi huvitab leiab siin.

No comments:

Post a Comment